Yarık El

Yarık El

30/04/2022

Yarık el, elin ortasında bir parmak veya parmakların eksik olduğu, V şeklinde açıklığın bulunduğu nadir bir durumdur. Tüm doğumsal el anomalilerinin yüzde 5’inden daha azını oluşturur. Genellikle her iki eli de etkiler ama tek elde de ortaya çıkar. Yarık elle doğan çocuklarda da yarık ayak olabilir. Daha az sıklıkla, başparmak tarafında veya küçük parmak tarafında yarıklar meydana gelir. Çok hafif etkileri olanlar hariç, çocuklar genellikle yaşamlarının ilk yıllarından itibaren bir ya da daha fazla ameliyata ihtiyaç duyarlar.

Nedenler

Yarık el doğumsal bir el anomalisidir. Yani bebekler bu durumla doğarlar. Hamilelik döneminde, el kemiklerinin oluşma sürecinde gelişir. Bilinen kesin bir nedeni yoktur fakat bilim insanları ve doktorlar olası genetik nedenleri araştırmaya devam etmektedir.

Tanı

Doktorunuz, çocuğunuza dikkatli bir fizik muayene sonrası yarık el tanısını koyacaktır. Bununla birlikte, parmak ve el kemikleriyle ilgili sorunları araştırmak için de röntgen ve diğer testlerden faydalanacaktır. Ayrıca aşağıdaki ilişkili durumları da kontrol edecektir.

  • Yarık dudak, damak ve ayak
  • Ektrodaktili (bölünmüş el-ayak)
  • Ensefalosel (beyin dokusu veya beyin zarının kafatasındaki kemiklerin aralıklarından çıkması)
  • Sindirim sisteminin ve kalbin işleyişi

Yarık el tedavisi

Hafif etkileri olan durumlarda ellerin işlevinde bir problem yoksa cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Fakat şiddetli etkilerin olduğu çocuklarda işlevselliği arttırmak ve görünümü değiştirmek amacıyla ameliyat söz konusudur.

Tedavisinde için birçok farklı cerrahi seçenek vardır. Ebeveynler ve doktorlar çocuğun ihtiyacına yönelik doğru seçenek için değerlendirmeler yaparlar. Zamanlama da oldukça önemlidir. Genelde ilk cerrahi işlem bir yaş civarında uygulanır.

Yarık el ameliyatı ile doktorlar, yarığı olabildiğince kapatmayı ve çocuğun elini etkin bir şekilde kullanmasını amaçlar. İnce motor işlevi için başparmak ve işaret parmağı arasındaki boşluğu düzenlerler. Ayrıca her iki parmağın anomalisini düzeltmek de önemli amaçlardandır.

Ameliyattan sonra doktorlar, yaklaşık dört ila altı hafta boyunca uzun kol alçı, alçıdan sonra birkaç hafta da atel uygular. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı ile uzmanlar elin esnekliğini arttırıp en uygun şekilde kullanması için çocuğu destekler.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?