Yüksek Nabızlı Ritim Bozuklukları

Yüksek Nabızlı Ritim Bozuklukları

26/03/2022

Kalbiniz çok hızlı, çok yavaş veya başka alışılmadık bir şekilde atıyorsa bu duruma aritmi denir. Bu genellikle kalbinizin ritmini düzenleyen elektrik sisteminde bir sorun olduğunun bir işaretidir. Hızlıysa ve aritmi varsa buna taşiaritmi denir ve potansiyel olarak ciddi bir tıbbi sorun olabilir.

Anormal ritimle birlikte taşiaritmi, bir yetişkin için kalp atış hızının dakikada 100 vuruştan (bpm) fazla olmasına neden olur. Normal bir dinlenme kalp atış hızı 60 ila 100 bpm arasındadır.

Yüksek Nabızlı Ritim Bozuklukları(Taşiaritmi) Türleri

  • Çok Odaklı Atriyal Taşikardi: Multifokal atriyal taşikardi, kulakçıkların ventriküllere çok fazla sinyal gönderdiği nadir bir durumdur.
  • Paroksismal Atriyal Taşikardi: Paroksismal atriyal taşikardi, atriyumun atriyal taşikardiye girip çıkmasına neden olur.
  • Paroksismal Supraventriküler Taşikardi: Paroksismal supraventriküler taşikardi, kalpteki olağan elektrik sinyalleri yolu boyunca bir kısa devre, sinyalin normal, daha yavaş modelini takip etmek yerine hızlanmasına neden olduğunda meydana gelir.
  • Ventriküler Taşikardi: Ventriküler taşikardi, ventriküllerde oluşan bir taşiaritmidir. Bu durum, arka arkaya en az üç düzensiz kalp atışı ile 100 bpm’den fazla kalp hızına neden olur.
  • Atriyal Fibrilasyon: Atriyal fibrilasyon, kalbinizin iki üst odasının (atriyum) etkilendiği en yaygın kalp aritmi türüdür.
  • Atriyal Çarpıntı: Atriyal çarpıntı, bir tür anormal kalp ritmidir. Kalbinizin üst odacıkları çok hızlı attığında ortaya çıkar ve alt odacıkların da normalden daha hızlı atmasına neden olur.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?